INFORMATION

Hello. It's been a long time. I rewrote the NextPrime Operating System's kernel for UEFI. I am still working on the upper layers. I put it on hold because of time issues and not to hurry. (08.08.2022)

Düzenleme: Proje 2008 yılına aittir. Henüz Ajax'ın yeni yaygınlaştığı zamanlarda öncü bir Ajax forum idi. Hobi amaçlı geliştirdim ve çok uzun süre önce geliştirmeyi bıraktım.

Bir dersin dönem projesi olarak yazdığım forum. Adı "Ballettin". Sözcük bulletin'den geliyor. Arşivimde bulduğum komik, bıyıklı amcayı forum maskotu yaparak bannera koymaya karar verdikten sonra bir insan ismi gibi ballettini türettim ve böylece ortaya eğlenceli bir şeyler çıkarmayı amaçladım.

Forumun tamamı bana ait. Hiçbir kütüphane, dışardan alınmış kod kullanılmadı. Bu ürünün %100 bana ait olmasını istedim ve hatta abartıp forumun smilelarını bile kendim çizdim. 

Forumu hayali bir geyik forumunu konsept alarak oluşturdum. Renk tonları, tasarım konsept üstüne oluşturulmuş bir iskelet diyebiliriz. Çok fazla emek harcadım ve forum yerine getirmesi gereken işlemleri getiriyor. Tasarım konusu kullanmak isteyen varsa ona kalmış. Kolayca yazdığım tema eklentisiyle yeni bir yüz giydirebilir. 

Forumun genel özelliklerinden bahsedersem;

* Tamamı ajaxla gerçekleşen konu açma, mesaj atma, mesaj düzenleme ve silme, konu kilitleme ve taşıma işlemleri. 
* Özel mesaj işlemlerinde ajax kullanıldı. 
* Font, smile, yazı stilleri düzenleme için metin editörü ve smilelar 
* İki mesaj arası başkası tarafından atılan mesajların ajaxla anlık gösterimi 
* Gelişmiş tema özelliği. Kişisel temaları kolayca ekleyebilme 
* Flood koruması. Mesaj, konu açma, arama gibi işlemlerde flood koruması. 
* DDOS koruması. Belirli saniyelerde belirli şüpheli hareket içerisine girenler banlanır. 
* Küfür filtresi 
* Yüksek güvenlik 
* Admin ve moderatörler için tek tıkla işlemlerini halledebilecekleri ajax araçlar 

Tamamen tek kişilik ve hiçbir eklentiden yararlanılmamış, notepad ürünü bu forumu huzurlarınıza sunuyorum. Tasarım açısından fazla birşey beklemeyin. Sebebi yazılımla uğraşmam ve bu kadar şeyi tek başıma yüklenmişken birde tasarıma emek harcamam düşünülemezdi. Biraz tasarıma el atılırsa daha janjanlı şeyler çıkabilirdi görsellik açısından tabi. Fakat bunları tema özelliğiyle gerçekleştirmesi daha kolay. 

Güvenli, hızlı, esnek ve sade olduğundan kullanımı kolay bir forum olduğunu düşünüyorum. Üye olarak, konular açarak, mesajlar atarak ve diğer şeyleri test ederek desteğinizi gösterirseniz memnun olurum.

Buradan indirebilirsiniz.